Bel Soğukluğu

Bel Soğukluğu

Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu “gonore” erkeklerde penis başından meni görünümünde akıntı ve idrar yaparken yanma ile seyreden enfeksiyonu tarif etmek için kullanılan bir terimdir.

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu bir bakteri enfeksiyonudur. Hastalık, cinsel yolla bulaşır. Hem erkekte hem de kadında belirtisiz seyredebilir. Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi erkekten kadına bulaşması daha kolaydır. Özellikle gençe erkek ve kadınlarda sık görülür. Kadınlarda yaptığı enfeksiyona pelvik enfeksiyon adı verilir.

Bel Soğukluğu Nasıl Belirti Verir?

Kadınlarda enfeksiyon nadiren hiç bir belirti vermezken, yalnızca akıntıyla seyreden hafif enfeksiyonlara, akıntı ve kasık ağrısıyla seyreden orta şiddette enfeksiyonlara, şiddetli kasık ağrısı akıntı ve ateşle seyreden ağır enfeksiyonlara, bazen de karın içine ve hatta eklemlere yayılarak çok daha şiddetli enfeksiyonlara neden olabilir.

Erkeklerde ise  bel soğukluğu enfeksiyonu penis ucundan meni benzeri bir akıntıya ve beraberinde idrar yaparken yanmaya neden olabilir.

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide hastalığın şiddetine göre ağızdan alınan tablet şeklindeki antibiyotikler veya iğne şeklindeki antibiyotikler ve genellikle birden fazla ilaç kullanılır. Hastalığın ağır olduğu durumlarda hastaneye yatırılarak yapılan bel soğukluğu tedavisi önemlidir.

Tedavide temel amaç hastalığın vücutta yayılmasını ve en az bunun kadar önemli genital sistemde hasar bırakmasını önlemektir. Erken başlanan tedavi tüplerin tıkanmasını önlemede oldukça etkilidir.

Bel Soğukluğu Tanısı Nasıl Konur?

Akıntı ve beraberinde kasık ağrısı sizde mutlaka bel soğukluğu olduğunu göstermez. Ancak bu iki belirtinin beraberce veya tek başına görülmesi her zaman doktora başvurulması gerektirir.

Jinekolojik muayenede rahim ağzından gelen akıntının nitelikleri ve muayenede yumurtalıkların ağrılı olduğunun belirlenmesiyle pelvik enfeksiyon tanısı konur. Pelvik enfeksiyonlar bel soğukluğu yanında klamidya adı verilen bakterilerin yarattığı enfeksiyona da bağlı ortaya çıkabilir. Sıklıkla pelvik enfeksiyonlarda bu iki bakteri beraberce mevcuttur.

Enfeksiyonun bel soğukluğu bakterisine bağlı olup olmadığını anlamak için mikroskop incelemesi ya da kültür gibi yöntemlere başvurulabilir.